INFORMACJA | Uprzejmie informujemy że z dniem 31.05.2024 nastąpi zakończenie współpracy sieci poradni DOBRY DIETETYK℠ z Panią Karoliną Zaporą.

Karolina Zapora
28 Lip

Arbuz w diecie cukrzyka – zakazany owoc?!

Dziś kilka słów o indeksie glikemicznym, a arbuz w tytule znalazł się celowo, ze względu na to, że charakteryzuje się wysokim indeksem glikemicznym. Co oznacza określenie indeks glikemiczny (IG)? Zapewne osoby borykające się z problemem cukrzycy bądź insulinooporności wiedzą o co chodzi, ale przejdźmy do rzeczy.

Indeks glikemiczny to parametr wskazujący, jak rośnie poziom glukozy po spożyciu określonego produkt. Produkty w odniesieniu do tego wskaźnika zostały więc pogrupowane na produkty o niskim indeksie glikemicznym, średnim i wysokim. I arbuz właśnie został zakwalifikowany do grupy produktów, które mają wysoki indeks glikemiczny. I wszystko było by super, bo osoby na diecie z niskim indeksem glikemiczny opierając się tylko na tym wskaźniku eliminują bardzo dużą ilość produktów, a jest jeden drobny mankament.

Indeks glikemiczny odnosi się tylko do jakości produktów pod względem prowokowani wyrzutu insuliny, a nie ilości jaką spożyjemy. A jest różnica czy spożyjemy kilogram arbuza czy 1 plaster 100 g. Do oceny ilości danego produkty służy nam właśnie ładunek glikemiczny, z którym zachęcam się zapoznać, bowiem okazuje się, że produkty z wysokim indeksem glikemicznym tj. arbuz w odpowiedniej ilości mogą spokojnie znaleźć się w diecie osoby mającej problem z gospodarką węglowodanową.

Ładunek glikemiczny oblicza się, mnożąc ilość węglowodanów przyswajalnych wyrażoną w gramach przez IG danego produktu, po czym uzyskaną wartość dzieli przez 100. I np. arbuz ma IG 72 ale plaster arbuza 100g ma ładunek glikemiczny 5,15 gdzie wysoki ładunek glikemiczny zaczyna się od 20.

Oczywiście produkty te i tak muszą być spożywane sporadycznie i w odpowiedniej ilości ale nie znaczy, ze trzeba je całkowicie wyrzucać z jadłospisu. Dlatego ja bardziej lubię posługiwać się ładunkiem glikemicznym niż indeksem glikemicznym.

Dodatkowo są pewne metody, dzięki którym można obniżyć indeks glikemiczny. Co obniża IG?

-dodatek tłuszczy np. orzechów, pestek, nasion

-dodatek białka np. mleko, jogurt

-dodatek błonnika np. otręby, płatki owsiane

-sposób przygotowania potrawy

  • krótkie gotowanie w wysokiej temperaturze niewielkiej ilości wody lub bez wody, dodatkowo pamiętajmy produkty gotować al dente,
  • chłodzenie i ogrzewanie więc lepiej np. kasze, makaron, ryż ugotować, schłodzić w lodówce i dopiero spożyć po ponownym podgrzaniu
  • suszenie i pieczenie
  • wybieranie produktów o niższym stopniu dojrzałości np. twarde jabłka, zielonkawe banany

Więc wracając do tego arbuza w diecie cukrzyka spokojnie może się znaleźć ale porcja nie kilogramowa a np. plaster 100g dorzucić do tego jeszcze garść orzechów i przekąska gotowa.

Twój komentarz




POKAŻ